JAK ĆWICZYĆ AKTYWNE SŁUCHANIE, CZYLI 1 PROSTE ZADANIE DZIĘKI KTÓREMU BĘDZIESZ SŁUCHAĆ PACJENTÓW A NIE TYLKO ICH SŁYSZEĆ

By 6 października 2019BLOG
jak sobie radzić z trudnym pacjentem

 

Ostatnio czytałam książkę Ryana Serhanta „Sprzedawaj jak Serhant”, w której autor podaje ćwiczenie pomagające w rozwinięciu umiejętności słuchania. Jest proste i nie wymaga specjalnego sprzętu ani przygotowania.

Ćwiczenie polega na tym, żeby przez 30 minut nic nie mówić. Wydaje się proste? Nie jest. Zwłaszcza jeżeli masz osobowość ekstrawertyczną lub dominującą. Dodatkowo nie ma nic trudniejszego niż nic nie mówienie kiedy ktoś (nawet jeżeli jesteś to Ty sama) każe Ci być cicho.

Oczywiście nie jest to ćwiczenie do wykonania w pracy – na stanowisku rejestratorki medycznej trudno znaleźć moment, kiedy przez 30 minut będziesz mogła nic nie mówić.

Wiadomo też, że jeżeli jesteś gdzieś sama, to ćwiczenie nie będzie miało większego sensu (chyba, że lubisz mówić do siebie albo do swojego pupila).

Najlepiej wykonać je w sytuacji prywatnej, gdy wokół Ciebie są ludzie. Oczywiście ostrzeż ich, że masz do wykonania takie ćwiczenie i nie będziesz się odzywać przez najbliższe 30 minut. Być może część osób się ucieszy i zapyta, czy nie mogłabyś codziennie wykonywać takiego zadania. 🙂 Być może niektórzy będą próbowali Cię podpuszczać i rozpraszać. Przez te pół godziny słuchaj co mówią inni, ale nie udzielaj się w rozmowie.

To ćwiczenie pomoże Ci w zapanowaniu nad językiem i nie wyrażaniu swoich myśli od razu. Pomoże Ci też skupić się na innych i nauczy Cię aktywnego słuchania.

Dzięki temu ćwiczeniu łatwiej będzie Ci komunikować się z „trudnymi” pacjentami. Dasz im szansę wypowiedzieć ich obiekcje i żale, wyrzucić złość i pozwolisz im się uspokoić. Nie zareagujesz od razu (emocjonalnie) na zarzuty, tylko dasz szansę również sobie na pozbieranie myśli, przemyślenie najlepszego rozwiązania i ochłonięcie.

Ćwiczenie nie jest i nie musi być jednorazowe. Jeżeli widzisz, że masz problem z trzymaniem języka za zębami w sytuacjach konfliktowych z pacjentami, to staraj się wykonywać to zadanie regularnie, raz na jakiś czas – to Ty decydujesz jak często.

Ćwiczenie wydaje Ci się głupie? Pamiętaj, że do niczego Cię nie zmuszam. Uważam, że może być wartościowe i że może Cię wiele nauczyć o sobie samej. Fakt, że nie chcesz nawet spróbować wykonać tego ćwiczenia, też daje Ci jakąś informację o Tobie.

Spróbuj i daj znać w komentarzu jak Ci poszło!

Dodaj komentarz