Koronawirus SARS CoV-2 wywrócił do góry nogami pracę ludzi na całym świecie, także pracę rejestratorek medycznych. Niektóre z Was, tak jak ja, wciąż pracują na pierwszej linii frontu z pacjentem, niektóre „tylko” przy telefonie, inne czekają w domu na powrót do pracy.
Dla tych z Was, które wciąż pracują z pacjentami, opracowałam wskazówki i procedury (na podstawie wytycznych WHO, NIL, GIS, MZ oraz we współpracy z personelem medycznym), dzięki którym Wasze zdrowie w tym trudnym czasie będzie mniej zagrożone. Na dole strony zamieściłam listę przydatnych i przede wszystkim rzetelnych linków.
- Myj ręce – niby oczywiste, jednak wielu ludzi zapomina, że wirus SARS CoV-2 nie boi się jedynie środków do dezynfekcji rąk, ale także mydła. Myj ręce jak najczęściej wg metody Ayliffe. Po przyjściu do pracy/domu nie witaj się z nikim uściskiem ręki, staraj się dotykać jak najmniej przedmiotów przed umyciem rąk, nie dotykaj twarzy przed umyciem rąk (wirus wnika głównie przez nos i usta, ale także przez spojówkę oka).
- Dezynfekuj ręce – zwłaszcza gdy nie masz dostępu do mydła i umywalki np. po dotknięciu banknotów.
- Nie noś pierścionków, bransoletek ani zegarka – na nich też osadzają się wirusy i bakterie.
- Rękawiczek używaj rozsądnie – jednorazowe rękawiczki w większości przypadków nie są konieczne, natomiast jeżeli czujesz się bezpieczniej, to oczywiście możesz ich używać. Pamiętaj jednak o kilku zasadach. Po pierwsze rękawiczki nakładaj na umyte/zdezynfekowane ręce. Po drugie, podczas noszenia rękawiczek nie dotykaj twarzy. Po trzecie, zmieniaj rękawiczki kilka razy w ciągu dnia, zwłaszcza gdy się przemieszczasz (np. idziesz do toalety czy na przerwę obiadową). Pamiętaj także o poprawnym ściąganiu rękawiczek (link do filmu instruktażowego znajdziesz na dole strony w przydatnych linkach).
- Maseczek również używaj rozsądnie – pamiętaj, że maseczkę powinny nosić przede wszystkim osoby chore, żeby nie zarażać innych. Należy także pamiętać, że wirus może się dostać do organizmu nie tylko przez usta i nos, ale również przez spojówkę oka (co oznacza, że musiałabyś nosić także gogle ochronne). Możesz używać maseczki w celu ograniczenia ilości drobnoustrojów na twarzy (zwłaszcza jeżeli masz kontakt z osobą chorą), jednak należy pamiętać, że taka maseczka po ok. 15-20 minutach powinna być zutylizowana i wymieniona na nową.
- Często wietrz pomieszczenie rejestracji – kilka razy dziennie.
- Staraj się zorganizować tak rejestrację, by pacjent przebywał 1, a najlepiej 2 metry od Ciebie – pomocne będzie założenie szyby oddzielającej Ciebie od pacjentów (nawet jeżeli wcześniej nie stosowano u Ciebie takich rozwiązań).
- Dezynfekuj klamki, ladę rejestracji, blat biurka i terminal płatniczy kilka razy w ciągu dnia – osobiście terminal płatniczy dezynfekuję po każdym pacjencie.
- Zlikwiduj kącik zabaw oraz usuń wszystkie niepotrzebne przedmioty z poczekalni – ulotki, gazety, zabawki.
- Wprowadź procedury dla pacjentów – osobiście w mojej przychodni wprowadziłam kilka procedur. W przedsionku znajduje się płyn dezynfekcyjny i każda wchodząca osoba musi zdezynfekować ręce. Dodatkowo każdej osobie wchodzącej mierzę temperaturę. Każdy pacjent wypełnia ankietę wstępnej kwalifikacji (przykładowa ankieta znajduje się na ostatniej stronie w zaleceniach dla POZ – link znajdziesz na dole strony). Telefonicznie prosimy pacjentów, by w miarę możliwości przychodzili sami na wizytę (w celu ograniczenia ilości osób w poczekalni); o to, by nie pojawiali się szybciej niż 5 minut przed planowaną konsultacją (jw.) oraz jeżeli mają jakiekolwiek objawy infekcji górnych dróg oddechowych, żeby zostali w domu.
- Podziel się pracą – jeżeli nie pracujesz sama, to dobrze byłoby, gdybyście pracowały „na zmiany” np. jedna z Was dwa tygodnie jest w przychodni, a druga dwa tygodnie pracuje zdalnie w domu i odbiera telefony (po dwóch tygodniach następuje zmiana). W przypadku zarażenia lub objęcia kwarantanną którejś z Was pozwoli to na dalszą pracę przychodni.
- Zachowaj spokój – jeżeli sytuacja zagrożenia zakażeniem jest dla Ciebie na tyle trudna lub obciążająca psychicznie, że nie dajesz rady pracować, to lepiej skorzystaj z porady psychiatry lub psychoterapeuty. Być może lepiej będzie jeżeli pójdziesz na zwolnienie lekarskie. Pamiętaj, że Twój nastrój udziela się także pacjentom, a właśnie teraz musisz udzielić im dodatkowego wsparcia i pomocy.
Przydatne linki:
- Wytyczne rządu dla poradni POZ i NiŚOZ, w tym postępowanie z pacjentem spełniającym kryteria epidemiologiczne i karta wstępnej kwalifikacji https://www.gov.pl/attachment/712fa597-5b3d-40ac-a478-53a4075927c3
- Instrukcja mycia rąk według metody Ayliffe https://www.youtube.com/watch?v=Bqn45u7WIMo
- Instrukcja poprawnego zakładania i zdejmowania rękawiczek https://www.youtube.com/watch?v=uzNZHFTXFmk
- Aktualne informacje i zalecenia dotyczące koronawirusa https://www.gov.pl/web/koronawirus
- Stosowanie poszczególnych środków ostrożności w placówkach medycznychhttps://www.mp.pl/covid19/ochrona/230262,zalecenia-dotyczace-stosowania-poszczegolnych-rodzajow-srodkow-ochrony-indywidualnej-soi-w-kontekscie-covid-19-z-uwzglednieniem-warunkow-personelu-i-zakresu-podejmowanych-czynnosci
- Informacje i numery kontaktowe dotyczące teleporad w placówkach medycznych https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/teleporady-dotyczace-koronawirusa-w-przychodniach,7621.html