PLUSY I MINUSY PRACY NA STANOWISKU REJESTRATORKI MEDYCZNEJ

By 21 czerwca 2018BLOG
wady i zalety pracy jako rejestratorka medyczna

Te z was, które dopiero myślą o pracy rejestratorki medycznej często pytają mnie, czy warto pracować na tym stanowisku. Ogólnie mogę powiedzieć, że tak, warto. Jednak nie jest to odpowiedź wyczerpująca. W tym artykule przyjrzę się zarówno blaskom, jak i cieniom pracy na stanowisku rejestratorki medycznej.

Artykuł będzie przydatny dla osób, które chcą podjąć zatrudnienie jako rejestratorka medyczna, ale także dla takich, które pracy na rejestracji mają już dość i rozważają zmianę branży. Może okazać się ciekawą lekturą także dla innych osób z branży medycznej, a nawet pacjentów.

 

Jakie są minusy pracy na stanowisku rejestratorki medycznej?

 

Zacznę od mniej przyjemnych aspektów pracy rejestratorki medycznej, które mogą zniechęcić Cię do podjęcia pracy w tym zawodzie. Napiszę prosto z mostu.

Ruchome godziny pracy

Jeżeli marzysz o pracy biurowej od godziny 8 do 16 od poniedziałku do piątku, to niestety Cię rozczaruję. Mało która przychodnia czy szpital pracuje w ten sposób (zwłaszcza jeżeli świadczy usługi komercyjne). W grę wchodzi nie tylko praca zmianowa (z nocnymi zmianami co prawda się nie spotkałam, ale popołudniowymi bardzo często) np. od 6 do 14 i od 12 do 20, ale także nierzadko przedłużające się godziny przyjęć lekarzy. Jeżeli masz zmianę popołudniową to wychodzisz po ostatnim pacjencie, co czasem nie pokrywa się z godziną wyjścia zapisaną na grafiku. Mi osobiście zdarzało się (i dalej się zdarza) kończyć o godzinie 21 czy 22 pracę (często rozpoczynając ją o godzinie 10 rano). W niektórych przychodniach czy szpitalach będziesz też miała zmiany w sobotę czy niedzielę.

Niska pensja

Niestety, rejestratorki medyczne nie są najlepiej opłacanym zawodem. Często zarobki kształtują się w okolicach najniższej krajowej. Z moich obserwacji wynika, że trochę lepiej jest w sektorze prywatnym, co nie zmienia faktu, że 5 tysięcy złotych na rękę raczej nie zarobisz (jeżeli ci się uda, to wspaniale).

Roszczeniowi i „trudni” pacjenci

Praca rejestratorki medycznej jest de facto pracą w obsłudze klienta. Tyle, że klientem jest pacjent, a więc jego problemy i roszczenia są specyficzne. Najczęstsze „pretensje”, które prawdopodobnie usłyszysz to:

  • Dlaczego jest opóźnienie? Przecież byłem umówiony na konkretną godzinę!
  • Jak to nie ma miejsc?! Nie mogę tyle czekać! Jestem chory!
  • Tyle pieniędzy zapłaciłem i znowu mam płacić?! (w sektorze prywatnym)
  • Płacę składki i gdzie są moje pieniądze?! (w sektorze publicznym)
  • Dlaczego nie można się do Was dodzwonić?! (raczej w dużych przychodniach i szpitalach)

Jeżeli nie będziesz asertywna, nie będziesz potrafiła zachować spokoju i podejść do tych sytuacji z dystansem, to ta praca szybko Cię wykończy.

Kilka podpowiedzi jak sobie radzić z „trudnym” pacjentem znajdziesz w moim bezpłatnym e-booku.

Trudne relacje z personelem medycznym

Jest jeszcze druga strona medalu. Pracując na stanowisku rejestratorki medycznej będziesz miała do czynienia z różnymi pod względem charakteru i temperamentu lekarzami i innym personelem medycznym. Najgorsze „typy” (mówiąc „typy” mam na myśli osoby, które notorycznie zachowują się w określony sposób), z którymi będziesz współpracować to:

  • „zapominalscy” – „To ja mam dzisiaj pacjentów????” (przypominałaś wczoraj)
  • „przesuwacze” – „Przełoży mi Pani tych pacjentów z jutra na za 5 tygodni” (bez większego powodu)
  • „obiecywacze” – „Ale doktor X mi obiecał, że zrobią mi to badanie, ile mam jeszcze czekać?” (Doktor owszem obiecał, 2 miesiące temu, nic jeszcze nie zrobił, choć mówił, że pilnie to załatwi)
  • „nic-mi-nie-pasuje” – „A dlaczego dzisiaj ten gabinet? A dlaczego tak mało/dużo pacjentów? A czemu te koperty otwierają się z lewej strony nie z prawej? Nie lubię czarnych długopisów.” (i tak zawsze coś będzie źle)
  • „spóźnialscy” – „Będę za 15 minut!” (tyle, że od 40 minut powinien już być w przychodni)

Być może masz/będziesz miała to szczęście, że wszystkie osoby, z którymi pracujesz lub będziesz pracować są wspaniałe i świetnie się dogadujecie/dogadacie (oczywiście Ci tego życzę). W przychodni, w której obecnie pracuję tak generalnie jest, choć też zdarzają się momenty trudne.

Monotonia

O monotonii pisałam już w tym artykule. W skrócie mogę Ci powiedzieć, że praca rejestratorki medycznej bywa rutynowa i przewidywalna. Z doświadczenia wiem, że rejestratorki medyczne są w bardzo dużym stopniu narażone na rutynę w pracy, ponieważ powtarzają codziennie jednakowe czynności i zadania. Umawiają pacjentów do tych samych lekarzy, udzielają informacji o tych samych zabiegach i badaniach, korzystają z tych samych funkcji w programie do rejestracji elektronicznej. To może być męczące.

Czy są zatem jakieś plusy?

 

Plusy pracy na stanowisku rejestratorki medycznej

 

Skoro już wylałam beczkę dziegciu, to teraz czas na miód. Co zatem może Cię zachęcić do pracy na stanowisku rejestratorki medycznej?

Czysta praca biurowa

Dla niektórych jest to solidny argument za podjęciem pracy w charakterze rejestratorki medycznej. Prawda jest taka, że się nie ubrudzisz i nie napracujesz się fizycznie tak bardzo jak np. w sklepie. Wykonujesz w dużej mierze pracę przy komputerze i z klientem, która bywa wymagająca psychicznie, ale nie fizycznie.

Otoczenie personelu medycznego

Jeżeli nawiążesz dobre relacje z personelem medycznym, to zdecydowanie łatwiej Ci będzie niż przeciętnemu Kowalskiemu dotrzeć do lekarza i jego wiedzy medycznej. Być może będziesz chciała skonsultować swoje niepokojące objawy lub wyniki babci. Być może będziesz chciała przedłużyć swoją receptę. Być może będziesz kiedyś potrzebować skierowania na badania. Wszystko to będzie łatwiejsze, jeżeli będziesz pracować w służbie zdrowia. Pamiętaj jednak, by nie przesadzać z prośbami, bo przekroczyć granicę jest bardzo łatwo.

Możliwość rozwoju

Zdaję sobie sprawę, że nie w każdej przychodni czy szpitalu będzie taka możliwość, a także z tego, że być może wcale nie będziesz już chciała dalej awansować. To także nie jest gra The Sims, żeby z rejestratorki awansować na neurochirurga. Ja widzę jednak kilka możliwości dalszego rozwoju. Naturalną ścieżką rozwoju jest stanowisko kierownika rejestracji, jednak można także w międzyczasie uzupełnić kompetencje i po jakimś czasie zostać np. kierownikiem przychodni, osobą odpowiedzialną za finanse, osobą odpowiedzialną za marketing, inspektorem ochrony danych osobowych itp. Awans oczywiście wiąże się także z większymi zarobkami.

Praca z żywym człowiekiem

Dla mnie akurat jest to plus, być może Ty potraktujesz to jako minus. Mi osobiście bardzo odpowiada praca z drugim człowiekiem, ponieważ nie nudzi mnie jak praca np. z arkuszem kalkulacyjnym. Dodatkowo jest to idealna możliwość szlifowania umiejętności miękkich tj. asertywność czy praca w zespole.

Praca z misją

Zdaję sobie sprawę, że brzmi to bardzo górnolotnie. Prawda jest jednak taka, że to Ty jesteś (lub będziesz) pierwszą i ostatnią osobą, z którą pacjent ma kontakt. To Ty budujesz pozytywną atmosferę w przychodni i zyskujesz w ten sposób szacunek i sympatię pacjentów. Nie raz zdarzy Ci się komuś naprawdę pomóc – w załatwieniu jakiejś sprawy (np. powtórnym wystawieniu recepty, bo pies przegryzł obecną na pół) lub nawet pośrednio w ratowaniu zdrowia i życia (przesuniesz pacjentowi termin na wcześniejszy, gdy bardzo źle się poczuje; podpowiesz gdzie ma się udać, gdy jego stan się pogorszy; podasz namiary na inną placówkę, która zajmuje się takimi przypadkami chorobowymi). Wiem, że nie jesteś i prawdopodobnie nigdy nie będziesz lekarzem (chyba, że właśnie studiujesz medycynę i tylko sobie dorabiasz na rejestracji), więc nie uratujesz nikogo w sposób bezpośredni. Jednak Twoja praca jest naprawdę ważna. Naprawdę.

Upominki

To już taki drobny plusik w pracy rejestratorki medycznej. Czasem pacjent z sympatii do Ciebie przyniesie Ci czekoladki, bombonierkę, kawę, kwiatki albo inny drobiazg.

 

Podsumowanie

 

Reasumując, praca rejestratorki medycznej, jak każda inna praca, ma swoje plusy i minusy. Zebrałam je dla Ciebie w poniższej tabeli. Zastanów się, co jest dla Ciebie istotne i na tej podstawie zdecyduj czy praca rejestratorki Ci odpowiada czy nie. Owocnych przemyśleń!

PLUSY

MINUSY

Czysta praca biurowa

Ruchome godziny pracy

Otoczenie personelu medycznego

Niska pensja

Możliwość rozwoju

Roszczeniowi i „trudni” pacjenci

Praca z żywym człowiekiem

Trudne relacje z personelem medycznym

Praca z misją

Monotonia

Upominki

Dodaj komentarz