ILE ZARABIA REJESTRATORKA MEDYCZNA?

By 15 września 2019BLOG
ZAROBKI REJESTRATORKA MEDYCZNA

Odpowiedź na pytanie ile zarabiają rejestratorki medyczne zawsze będzie brzmiała jednakowo – za mało. Przyjrzyjmy się jednak faktom.

ZAKRES OBOWIĄZKÓW REJESTRATORKI MEDYCZNEJ

W krajowym standardzie kompetencji zawodowych zawód rejestratorki medycznej opisuje się jako zawód o charakterze biurowym.

„Celem pracy rejestratorki medycznej jest przyjmowanie zgłoszeń pacjentów, umawianie terminów świadczenia usług medycznych, kierowanie pacjentów do właściwych pracowników i placówek służby zdrowia oraz prowadzenie dokumentacji medycznej osób objętych opieką.

W ramach prowadzenia dokumentacji medycznej (karty zdrowia pacjentów, rejestry chorych, wyniki badań) zajmuje się jej gromadzeniem, segregowaniem i archiwizacją. Udziela informacji o świadczonych usługach medycznych, weryfikuje ubezpieczenia zdrowotne pacjentów oraz informuje ich o warunkach formalnych i finansowych udzielania świadczeń zdrowotnych. Prowadzi ewidencję wykonywanych usług medycznych, a w prywatnych przychodniach wystawia również faktury oraz przyjmuje płatności za świadczone usługi.

Rejestratorka medyczna, realizując zadania zawodowe, przestrzega tajemnicy zawodowej oraz stosuje przepisy dotyczące ochrony danych osobowych.”

Po takim opisie, mogłoby się wydawać, że praca rejestratorki medycznej to tylko tęcza i jednorożce. Spokojna praca biurowa, polegająca głównie na pilnowaniu obiegu dokumentów i zapisywaniu pacjentów na wizyty. Powyższa charakterystyka nie opisuje jednak kilku ważnych aspektów w pracy rejestratorek medycznych.

Po pierwsze, to Ty jesteś odpowiedzialna za to, czy wpiszesz kogoś na wizytę czy nie. Wiele osób będzie Cię prosić (czasami wręcz błagać) o przyspieszenie terminu wizyty. Często jesteś „wyrocznią”, która decyduje czy faktycznie przyjąć kogoś szybciej czy nie. Jeżeli nie jesteś w stanie udzielić pomocy, to musisz wskazać pacjentowi miejsce, w którym mu tej pomocy udzielą. Taka sytuacja bywa stresująca zarówno dla Ciebie, jak i dla pacjenta. Ponadto musisz mieć wyczucie, czy pacjent chce tylko wymusić szybszy termin czy faktycznie potrzebuje natychmiastowej pomocy.

Po drugie, dodatkowy stres zapewnią Ci starcia z „trudnymi” pacjentami, rozżalonymi odległymi terminami wizyty, opóźnieniami u lekarza, nieodbieraniem przez Ciebie telefonu itd.

Po trzecie, jest to praca, która bardzo często wymaga maksymalnej podzielności uwagi. Może się zdarzyć, że w jednym czasie będziesz musiała obsłużyć pacjenta w przychodni, rozmawiać przez telefon z drugą osobą, jedną ręką wypisywać receptę (bo lekarz nie miał czasu), a drugą segregować dokumentację.

Po czwarte, ciąży na Tobie odpowiedzialność m.in. za przestrzeganie praw pacjenta i rozporządzenia o ochronie danych osobowych. W skrajnych przypadkach pacjent może wytoczyć Ci pozew cywilny za złamanie jego praw (prawdopodobnie wystąpi przeciwko placówce medycznej, ale równie dobrze może wystąpić przeciwko Tobie) lub w przypadku konieczności zapłacenia pacjentowi rekompensaty (za Twój błąd), właściciel placówki medycznej może obciążyć Cię kosztami tego odszkodowania.

ZAROBKI REJESTRATORKI MEDYCZNEJ

Nie zrozum mnie źle, nie chcę Cię straszyć i osobiście uwielbiam pracę rejestratorki medycznej. Uważam, że może dawać dużo satysfakcji i zadowolenia. Czasem mam jednak wrażenie, że praca ta jest mocno niedoceniana.

Z portalu wynagrodzenia.pl wynika, że w 2019 roku 50% rejestratorek medycznych zarabia pomiędzy 2160 zł brutto a 2990 zł brutto. Mediana wynosi 2470 zł brutto. 1/4 rejestratorek medycznych zarabia mniej niż 2160 zł brutto, a 1/4 rejestratorek medycznych zarabia więcej niż 2990 zł brutto.

Z moich obserwacji wynika, że zarobki zależą w dużej mierze od miejsca zamieszkania – im większe miasto tym większe zarobki. Ważny jest też sektor. Nie jest zaskoczeniem, że w sektorze prywatnym można zarobić więcej niż w państwowym. Z tego co zaobserwowałam dotychczas, to szpitale państwowe często płacą najmniej, a prestiżowe kliniki stomatologiczne i medycyny estetycznej – najwięcej, choć wiadomo, że zdarzają się wyjątki od tej reguły.

ZAROBKI W PLACÓWCE MEDYCZNEJ, W KTÓREJ PRACUJESZ SĄ ZBYT NISKIE?

W taki wypadku masz kilka możliwości, możesz:

a. poprosić o podwyżkę w Twoim miejscu pracy – jest to opcja, którą zawsze rekomenduję jako pierwszą. Jeżeli pracujesz sumiennie i nie jest to Twój pierwszy miesiąc pracy, to zawsze warto porozmawiać z przełożonym o podwyżce, niż od razu uciekać do innej placówki. Do rozmowy o podwyżce musisz się jednak porządnie przygotować;

b. poprosić o zwiększenie zakresu obowiązków – może jest coś, czym mogłabyś się dodatkowo zająć w przychodni, co odciążyłoby pracodawcę, a Tobie pozwoliło na pozyskanie dodatkowego źródła dochodu? Zastanów się w czym jesteś dobra. Może warto poprosić o możliwość prowadzenia strony na fb albo możliwość robienia rozliczeń finansowych lekarzom?;

c. wystąpić o awans np. na kierownika rejestracji – tak jak w przypadku prośby o podwyżkę, musisz doskonale przygotować się do takiej rozmowy z przełożonym;

d. zmienić miejsce pracy – moim zdaniem opcja ostateczna i wiem, łatwo powiedzieć „zmień pracę”. Prawda jest jednak taka, że nie musisz się zwalniać z dnia na dzień. Pracy możesz szukać równolegle, dalej pracując w obecnym miejscu.

PODSUMOWANIE

Nie będę Cię oszukiwać, pracując jako rejestratorka medyczna raczej nie zostaniesz milionerką (chyba, że dostaniesz spadek albo wyjdziesz za mąż za milionera).

Możesz jednak zatroszczyć się o swoje finanse, prosząc przełożonego o awans lub podwyżkę, zwiększając zakres obowiązków lub zmieniając miejsce pracy. Żadna z tych ścieżek nie jest prosta i nie gwarantuje 100% efektu. Każda z nich wymaga poświęcenia i gotowości do zmiany. Nigdy jednak nie czekaj aż pracodawca zauważy, że ma Ci dać podwyżkę lub awans – mogę Ci zagwarantować, że jeżeli sama mu tego nie zaproponujesz, to on sam raczej nie wyjdzie z taką inicjatywą.

Życzę Ci samych sukcesów zawodowych i finansowych!

Koniecznie daj znać w komentarzu, jeżeli udało Ci się w ostatnim czasie wywalczyć podwyżkę lub awans albo planujesz to zrobić!

 

Dodaj komentarz