25 STYCZNIA – DZIEŃ REJESTRATORKI MEDYCZNEJ I REJESTRATORA MEDYCZNEGO

By 25 stycznia 2023BLOG

25.01 DZIEŃ REJESTRATORKI MEDYCZNEJ I REJESTRATORA MEDYCZNEGO

Oficjalnie zgłaszam dzień 25 stycznia jako Dzień Rejestratorki Medycznej i Rejestratora Medycznego!

W kalendarzu Świąt Nietypowych dzisiejszy dzień (25.01) jest dniem Sekretarki i Asystentki. Zamysł stworzenia tego święta pojawił się podobno już w latach 50. ubiegłego wieku, kiedy to amerykański rynek pracy boleśnie odczuwał brak wykwalifikowanych pracowników administracyjnych. Ten dzień ma za zadanie eliminować powszechne przeświadczenie, że stanowiska asystenckie zajmują jedynie niewyedukowane kobiety, a także promować ten zawód wśród mężczyzn.

Pomyślałam sobie, że warto byłoby ustanowić osobne święto dla wszystkich rejestratorek i rejestratorów medycznych. Dlaczego? Przynajmniej z kilku powodów.

Unikatowość

Po pierwsze, trudno jest obchodzić to święto niejako „przy okazji” Dnia Sekretarki i Asystentki, ponieważ zawód rejestratorki medycznej/rejestratora medycznego w dużym stopniu różni się od pracy sekretarek i asystentek (także medycznych).

Serce gabinetu

Po drugie, wspaniały pracownik rejestracji medycznej to serce gabinetu. To ona/on załatwia wszystkie „trudne sprawy” zarówno lekarzy, personelu medycznego, personelu pomocniczego, jak i pacjentów.

Dochody placówki medycznej

Po trzecie, wspaniały pracownik rejestracji może w pośredni sposób podnieść dochody placówki. W jaki sposób? Prowadząc aktywnie listy oczekujących i rezerwowych, potwierdzając pacjentów na dzień następny czy chociażby oddzwaniając na nieodebrane połączenia (co wciąż nie jest normą).

Niedocenienie zawodu

Po czwarte i najważniejsze, zawód ten jest często bardzo niedoceniany, zarówno przez innych pracowników ochrony zdrowia, jak i przez pacjentów. Jakiś czas temu jeden z lekarzy powiedział: „A co to taka rejestratorka robi? Może czasem odbierze telefon i może czasem zadzwoni do pacjenta, czy to wymaga jakichkolwiek kompetencji?”

Moją misją od samego początku prowadzenia bloga jest zmiana nastawienia pracowników ochrony zdrowia i pacjentów do rejestratorek medycznych/rejestratorów medycznych. Pokazuję, że ta praca jest niezwykle ważna w funkcjonowaniu placówki medycznej. Rejestrator/ka „gasi pożary”, których inni pracownicy nie widzą. Nie wiem czy istnieje pracownik rejestracji, który nigdy nie odwoływał na ostatnią chwilę pacjentów, albo nie przekładał pacjentom trzeci raz tej samej wizyty, co równocześnie wiązało się z koniecznością konfrontacji z bardzo trudnymi emocjami pacjentów.

Na jednym ze szkoleń dla przychodni POZ jedna z Pań powiedziała: „Tutaj to już każdy kilka razy płakał – z nagromadzenia złych emocji, z bezsilności, ze zbyt dużego stresu, przez Pana X i Panią Y – ale i tak lubię tą pracę, uważam że jest potrzebna.”

Dlatego tak ważne jest ustanowienie Dnia Rejestratorki Medycznej i Rejestratora Medycznego. Chciałabym, żeby każdy pracownik pierwszej linii frontu w placówce medycznej, w końcu poczuł się doceniony zarówno przez pacjentów, jak i przez innych pracowników.

 

P.S. Wysłałam już zgłoszenie Święta do kilku portali z kalendarzami świąt nietypowych. 🙂 Mam nadzieję, że Święto się przyjmie. 🙂

 

Dodaj komentarz